خانه » رساله » رساله آیت ‌الله سیستانی » آب باران (آیت الله سیستانی)

آب باران (آیت الله سیستانی)

37 – چیزى که نجس است و عین نجاست در آن نیست به هر جاى آن یک مرتبه باران برسد پاک مى شود مگر بدن و لباسى که به بول نجس شده باشد که در این دو بنابر احتیاط دو مرتبه لازم است و در فرش و لباس و مانند اینها فشار لازم نیست , البته باریدن دو سه قطره فایده ندارد بلکه باید طورى باشد که بگویند باران مى آید.
38 – اگر باران بر عین نجس ببارد و به جاى دیگر ترشح کند , چنانچه عین نجاست همراه آن نباشد و بو یا رنگ یا مزه نجاست نگرفته باشد پاک است , پس اگر باران بر خون ببارد و ترشح کند , چنانچه اى ذره اى خون در آن باشد , یا آن که بو یا رنگ یا مزه خون گرفته باشد نجس مى باشد.
39 – اگر بر سقف عمارت یا روى بام آن عین نجاست باشد , تا وقتى باران به بام مى بارد , آبى که به چیز نجس رسیده و از سقف یا ناودان مى ریزد پاک است , ولى بعد از قطع شدن باران اگر معلوم باشد آبى که مى ریزد , به چیز نجس رسیده است , نجس مى باشد.
40 – زمین نجسى که باران بر آن ببارد پاک مى شود , و اگر باران بر زمین جارى شود و در حال باریدن به جاى نجسى که زیر سقف است برسد آن را نیز پاک مى کند.
41 – خاک نجسى که آب باران به وصف اطلاق همه اجزاى آن را فرابگیرد پاک مى شود.
42 – هرگاه آب باران در جایى جمع شود , اگر چه کمتر از کر باشد در موقعى که باران مى آید حکم آب کر را دارد و چنانچه چیز نجس را در آن بشویند و آب بو یا رنگ یا مزه نجاست نگیرد آن چیز نجس پاک مى شود.
43 – اگر بر فرش پاکى که روى زمین نجس است باران ببارد و در حال باریدن از فرش به زمین برسد فرش نجس نمى شود و زمین هم پاک مى گردد.

حتما ببینید

احکام روزه ( آیت الله سیستانی )

1/1558 – روزه آن است که انسان براى انجام خواست خداوند عالم از اذان صبح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *