خانه » رساله » رساله آیت ‌الله سیستانی » آب کر (آیت الله سیستانی)

آب کر (آیت الله سیستانی)

16 – آب کر بنابر مشهور مقدار آبى است که اگر در ظرفى که درازا و پهنا و گودى آن هر یک سه وجب و نیم است بریزند آن ظرف را پر کند , بنابر این باید مجموع مکسر آن چهل و دو وجب و هفت هشتم وجب باشد , ولى ظاهر این است که اگر سى و شش وجب باشد نیز کفایت مى کند , و اما تعیین مقدار آب کر به حسب وزن خالى از اشکال نیست .
17 – اگر عین نجس مانند بول و خون یا چیزى که نجس شده است مانند لباس نجس , به آب کر برسد , چنانچه آن آب , بو یا رنگ یا مزه نجاست را بگیرد , نجس مى شود , و اگر تغییر نکند نجس نمى شود.
18 – اگر بو یا رنگ یا مزه آب کر به واسطه غیر نجاست تغییر کند نجس نمى شود.
19 – اگر عین نجس مانند خون یا آبى که بیشتر از کر است برسد و بو یا رنگ یا مزه قسمتى از آن را تغییر دهد , چنانچه مقدارى که تغییر نکرده کمتر از کر باشد تمام آب نجس مى شود , و اگر به اندازه کر یا بیشتر باشد , فقط مقدارى که بو یا رنگ یا مزه آن تغییر کرده نجس است .
20 – آب فواره اگر متصل به کر باشد , آب نجس را پاک مى کند ولى اگر قطره قطره روى آب نجس بریزد آن را پاک نمى کند , مگر آن که چیزى روى فواره بگیرند , تا آب آن قبل از قطره قطره شدن به آب نجس متصل شود و بهتر این است که آب فواره با آب نجس مخلوط گردد.
21 – اگر چیز نجس را زیر شیرى که متصل به کر است بشویند آبى که از آن چیز مى ریزد اگر متصل به کر باشد و بو یا رنگ یا مزه نجاست نگرفته باشد و عین نجاست هم در آن نباشد پاک است .
22 – اگر مقدارى از آب کر یخ ببندد و باقى آن به قدر کر نباشد چنانچه نجاست به آن برسد نجس مى شود , و هر مقدار از یخ هم آب شود نجس است .
23 – آبى که به اندازه کر بوده , اگر انسان شک کند از کر کمتر شده یا نه , مثل آب کر است , یعنى نجاست را پاک مى کند , و اگر نجاستى هم به آن برسد نجس نمى شود , و آبى که کمتر از کر بوده و انسان شک دارد به مقدار کر شده یا نه حکم آب کمتر از کر را دارد.
24 – کر بودن آب , به دو راه ثابت مى شود : ( اول ) آن که خود انسان یقین یا اطمینان کند ( دوم ) آن که دو مرد عادل خبر دهند.

حتما ببینید

احکام روزه ( آیت الله سیستانی )

1/1558 – روزه آن است که انسان براى انجام خواست خداوند عالم از اذان صبح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *