خانه » کوتاه و خواندنی » خدا در کوهستان

خدا در کوهستان

ارتباط جسم و روح چگونه است؟ آیا در تعالی روح جسم جایگاهی دارد؟ برای کسی که می‌خواهد فضائل اخلاقی را کسب کند و در امور معنوی مراتبی را دریابد توجه به بدن و حفظ و تقویت آن چه اهمیتی دارد؟ آیا سخت گرفتن بر بدن و انجام کارهایی که خستگی بدنی به دنبال دارد در روح اثری دارد؟

چرا ما به طبیعت توجه مطلوب نشان نمی‌دهیم؟ چگونه می‌توانیم از طبیعت در تعالی روحی و معنوی استفاده کنیم؟ چرا با وجود کعبه پیامبر اکرم)ص) برای مناجات با خداوند به دامن کوه می‌رفتند؟ آیا در این که آغاز نزول وحی و رسالت برای پیامبر اسلام در کوه بوده است و مناجات خاص موسای کلیم(ع) در کوه بوده است رازی نهفته است؟

در این سلسله جلسات که غالباً در کوه و در جوار مزار نورانی شهدای گمنام برگزار می‌شود، مطالب بسیار مهم و مفیدی مطرح می‌شود که برای زندگی مادی و معنوی بسیار مفید و راهگشااست. با توجه به این که جلسات پس از کوه‌پیمایی و زیارت شهدا برگزار می‌شود، تفاوت زمان و مکان؛ جلسات متفاوتی را شکل داده است. بسیاری از ما انتظار داریم در جلسات دینی مطالب اخلاقی و معنوی بشنویم اما در این جلسات، استاد پناهیان با پرداختن به مسایل مربوط به جسم و بدن نشان می‌دهد تدین و معنویت حقیقی بدون توجه و مراقبت از جسم و بدن ممکن نیست و اساساً بسیاری از فضائل اخلاقی و معنوی از طریق فعالیت‌های بدنی و توجه به طبیعت و حضور در آن ممکن است و حتی اهمیت این مطلب به قدری است که درک معارف سطح بالا زمانی میسر است که انسان به فعالیت جسمی در دامن طبیعت و دور از غوغای شهر بپردازد.

از آنجا که در جلسات عهد آدینه حاضران پس از کوه‌پیمایی و زیارت شهدا به قرائت دعای شریف عهد می‌پردازند استاد پناهیان به مضامین عالی و حیات‌بخش دعای عهد نیز توجه کرده، در مواردی از معارف موجود در این دعا گفتگو نموده‌اند.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

دستور خودسازی علامه طباطبایی به جوان 22 ساله

درخواست دستورالعمل و برنامه برای خودسازی و خویشتن نگری در اسلام سابقه ای دیرینه دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *