خانه » رساله » دستور نماز احتیاط ( آیت الله سیستانی )

دستور نماز احتیاط ( آیت الله سیستانی )

1224 – کسى که نماز احتیاط بر او واجب است , بعد از سلام نماز باید فورا نیت نماز احتیاط کند و تکبیر بگوید و حمد را بخواند و به رکوع رود و دو سجده نماید , پس اگر یک رکعت نماز احتیاط بر او واجب است , بعد از دو سجده تشهد بخواند و سلام دهد و اگر دو رکعت نماز احتیاط بر او واجب است بعد از دو سجده , یک رکعت دیگر مثل رکعت اول بجا آورد و بعد از تشهد سلام دهد.
1225 – نماز احتیاط سوره و قنوت ندارد و باید بنابر احتیاط لازم آن را آهسته بخوانند و نیت آن را به زبان نیاورند و احتیاط مستحب آن است که بسم اللّه آن را هم آهسته بگویند.
1226 – اگر پیش از خواندن نماز احتیاط بفهمد , نمازى که خوانده درست بوده , لازم نیست نماز احتیاط را بخواند و اگر در بین نماز احتیاط بفهمد , لازم نیست آن را تمام نماید.
1227 – اگر پیش از خواندن نماز احتیاط بفهمد که رکعتهاى نمازش کم بوده , چنانچه کارى که نماز را باطل مى کند انجام نداده , باید آنچه را از نماز نخوانده بخواند و براى سلام بیجا بنابر احتیاط لازم دو سجده سهو بنماید.
و اگر کارى که نماز را باطل مى کند , انجام داده , مثلا پشت به قبله کرده , باید نماز را دوباره بجا آورد.
1228 – اگر بعد از نماز احتیاط بفهمد کسرى نمازش به مقدار نماز احتیاط بوده , مثلا در شک بین سه و چهار یک رکعت نماز احتیاط بخواند , بعد بفهمد نماز را سه رکعت خوانده , نمازش صحیح است .
1229 – اگر بعد از خواندن نماز احتیاط بفهمد کسرى نماز کمتر از نماز احتیاط بوده , مثلا در شک بین دو و چهار , دو رکعت نماز احتیاط بخواند , بعد بفهمد نماز را سه رکعت خوانده , باید نماز را دوباره بخواند.
1230 – اگر بعد از خواندن نماز احتیاط بفهمد کسرى نمازش بیشتر از نماز احتیاط بوده , مثلا در شک بین سه و چهار یک رکعت نماز احتیاط بخواند , بعد بفهمد نماز را دو رکعت خوانده , چنانچه بعد از نماز احتیاط کارى که نماز را باطل مى کند انجام داده , مثلا پشت به قبله کرده باید نماز را دوباره بخواند و اگر کارى که نماز را باطل مى کند انجام نداده , احتیاط لازم آن است که در این صورت نیز نمازش را دوباره بخواند و اکتفا به ضمیمه کردن رکعت باقیمانده نکند.
1231 – اگر بین دو و سه و چهار شک کند و بعد از خواندن دو رکعت نماز احتیاط ایستاده , یادش بیاید که نماز را دو رکعت خوانده , لازم نیست دو رکعت نماز احتیاط نشسته را بخواند.
1232 – اگر بین سه و چهار شک کند و موقعى که یک رکعت نماز احتیاط ایستاده را مى خواند یادش بیاید که نماز را سه رکعت خوانده , باید نماز احتیاط را رها کند , و چنانچه پیش از داخل شدن در رکوع یادش آمده باشد یک رکعت به طور متصل بخواند و نمازش صحیح است , و براى سلام زیادى بنابر احتیاط لازم دو سجده سهو بنماید و اگر پس از داخل شدن در رکوع یادش آمده باشد باید نماز را دوباره بخواند و بنابر احتیاط نمى تواند اکتفا به ضمیمه کردن رکعت باقیمانده نماید.
1233 – اگر بین دو و سه و چهار شک کند و موقعى که دو رکعت نماز احتیاط ایستاده را مى خواند یادش بیاید که نماز را سه رکعت خوانده , نظیر آنچه در مساله گذشته گفته شد در اینجا جارى است .
1234 – اگر در بین نماز احتیاط بفهمد کسرى نمازش بیشتر یا کمتر از نماز احتیاط بوده , نظیر آنچه در مساله ( 1232 ) گفته شد در اینجا مى آید.
1235 – اگر شک کند نماز احتیاطى را که بر او واجب بوده , بجا آورده یا نه , چنانچه وقت نماز گذشته به شک خود اعتنا نکند و اگر وقت دارد , در صورتى که بین شک و نماز زیاد طول نکشیده و کارى هم مثل رو گرداندن از قبله که نماز را باطل مى کند انجام نداده , باید نماز احتیاط را بخواند.
و اگر کارى که نماز را باطل مى کند بجا آورده یا بین نماز و شک او زیاد طول کشیده بنابر احتیاط لازم باید نماز را دوباره بخواند.
1236 – اگر در نماز احتیاط , بجاى یک رکعت دو رکعت بخواند , نماز احتیاط باطل مى شود و باید دوباره اصل نماز را بخواند و همچنین است – بنابر احتیاط لازم – اگر در نماز احتیاط رکنى را اضافه کند.
1237 – موقعى که مشغول نماز احتیاط است اگر در یکى از کارهاى آن شک کند , چنانچه محل آن نگذشته , باید بجا آورد و اگر محلش گذشته , باید به شک خود اعتنا نکند , مثلا اگر شک کند که حمد خوانده یا نه چنانچه به رکوع نرفته باید بخواند و اگر به رکوع رفته باید به شک خود اعتنا نکند.
1238 – اگر در شماره رکعتهاى نماز احتیاط شک کند , چنانچه طرف بیشتر شک نماز را باطل مى کند , باید بنا را بر کمتر بگذارد و اگر طرف بیشتر شک نماز را باطل نمى کند , باید بنا را بر بیشتر بگذارد , مثلا موقعى که مشغول خواندن دو رکعت نماز احتیاط است , اگر شک کند که دو رکعت خوانده یا سه رکعت , چون طرف بیشتر شک نماز را باطل مى کند , باید بنا بگذارد که دو رکعت خوانده و اگر شک کند که یک رکعت خوانده یا دو رکعت , چون طرف بیشتر شک نماز را باطل نمى کند , باید بنا بگذارد که دو رکعت خوانده است .
1239 – اگر در نماز احتیاط چیزى که رکن نیست سهوا کم یا زیاد شود , سجده سهو ندارد.
1240 – اگر بعد از سلام نماز احتیاط شک کند که یکى از اجزاء یا شرایط آن را بجا آورده یا نه , به شک خود اعتنا نکند.
1241 – اگر در نماز احتیاط , تشهد یا یک سجده را فراموش کند و در جاى خود تدارکش ممکن نباشد , احتیاط واجب آن است که بعد از سلام نماز سجده را قضا نماید.
1242 – اگر نماز احتیاط و قضاى یک سجده یا دو سجده سهو بر او واجب شود , باید اول نماز احتیاط را بجا آورد.
1243 – حکم گمان در نماز نسبت به رکعات مثل حکم یقین است , مثلا اگر نداند که یک رکعت خوانده یا دو رکعت و گمان داشته باشد که دو رکعت خوانده بنا مى گذارد که دو رکعت است و اگر در نماز چهار رکعتى گمان دارد که چهار رکعت خوانده , نباید نماز احتیاط بخواند و اما نسبت به افعال گمان حکم شک را دارد , پس اگر گمان دارد رکوع کرده در صورتى که داخل سجده نشده است , باید آن را بجا آورد و اگر گمان دارد حمد را نخوانده , چنانچه در سوره داخل شده باشد اعتنا به گمان ننماید و نمازش صحیح است .
1244 – حکم شک و سهو و گمان در نمازهاى واجب یومیه و نمازهاى واجب دیگر فرق ندارد , مثلا اگر در نماز آیات شک کند که یک رکعت خوانده یا دو رکعت , چون شک او در نماز دو رکعتى است , نمازش باطل مى شود و اگر گمان داشته باشد که دو رکعت یا یک رکعت است بر طبق گمان خود نماز را تمام مى نماید.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

فتوای امام خامنه ای درباره روزه ماه رمضان در شرایط کرونا

پرسش و پاسخ به شرح زیر است: سؤال: در شرایط کنونی که بیماری کرونا شیوع پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *