خانه » رساله » سجده سهو ( آیت الله سیستانی )

سجده سهو ( آیت الله سیستانی )

1245 – براى پنج چیز بعد از سلام نماز , انسان باید دو سجده سهو به دستورى که بعدا گفته مى شود بجا آورد : اول آنکه در بین نماز , سهوا حرف بزند.
دوم جایى که نباید سلام نماز را بدهد , مثلا در رکعت اول سهوا سلام بدهد.
سوم آنکه تشهد را فراموش کند.
چهارم آنکه در نماز چهار رکعتى بعد از داخل شدن در سجده دوم شک کند که چهار رکعت خوانده یا پنج رکعت یا شک کند که چهار رکعت خوانده یا شش رکعت همچنانکه در مورد چهارم از شکهاى صحیح گذشت .
پنجم آنکه پس از نماز اجمالا بداند که در نماز چیزى را اشتباها کم یا زیاد کرده و نماز هم محکوم به صحت باشد , در این پنج مورد باید – بنابر احتیاط در مورد اول و دوم و پنجم و بنابر اقوى در سوم و چهارم – دو سجده سهو بجا آورد , و احتیاط مستحب آن است که اگر یک سجده را فراموش کند یا اینکه در جایى که باید بایستد مثلا موقع خواندن حمد و سوره اشتباها بنشیند و در موقعى که باید بنشیند مثلا موقع تشهد اشتباها بایستد , دو سجده سهو بجا آورد.
بلکه براى هر چیزى که در نماز اشتباها کم یا زیاد کند دو سجده سهو بنماید.
و احکام این چند صورت در مسائل آینده گفته مى شود.
1246 – اگر انسان اشتباها یا به خیال اینکه نمازش تمام شده حرف بزند , باید بنابر احتیاط دو سجده سهو بجا آورد.
1247 – براى صدایى که از سرفه کردن پیدا مى شود سجده سهو واجب نیست .
ولى اگر سهوا ناله بکند یا آه بکشد یا آه بگوید , باید بنابر احتیاط سجده سهو نماید.
1248 – اگر چیزى را که سهوا غلط خوانده دوباره به طور صحیح بخواند , براى دوباره خواندن آن سجده سهو واجب نیست .
1249 – اگر در نماز سهوا مدتى حرف بزند و تمام آنها عرفا یک مرتبه حساب شود , دو سجده سهو بعد از سلام نماز کافى است .
1250 – اگر سهوا تسبیحات اربعه را نگوید , احتیاط مستحب آن است که بعد از نماز دو سجده سهو بجا آورد.
1251 – اگر در جایى که نباید سلام نماز را بگوید سهوا بگوید السلام علینا وعلى عباد اللّه الصالحین یا بگوید : السلام علیکم اگر چه ورحمه اللّه وبرکاته را نگفته باشد باید بنابر احتیاط لازم دو سجده سهو بنماید , ولى اگر اشتباها بگوید : السلام علیک ایها النبی ورحمه اللّه وبرکاته , احتیاط مستحب آن است که دو سجده سهو بجا آورد.
1252 – اگر در جایى که نباید سلام دهد اشتباها هر سه سلام را بگوید , دو سجده سهو کافى است .
1253 – اگر یک سجده یا تشهد را فراموش کند و پیش از رکوع رکعت بعد یادش بیاید , باید برگردد و بجا آورد و بعد از نماز بنابر احتیاط مستحب براى ایستادن بیجا دو سجده سهو بنماید.
1254 – اگر در رکوع یا بعد از آن یادش بیاید که یک سجده یا تشهد را از رکعت پیش فراموش کرده , باید بعد از سلام نماز سجده را قضا نماید و براى تشهد دو سجده سهو بجا آورد.
1255 – اگر سجده سهو را بعد از سلام نماز عمدا بجا نیاورد , معصیت کرده و بنابر احتیاط واجب باید هر چه زودتر آن را انجام دهد , و چنانچه سهوا بجا نیاورد , هر وقت یادش آمد باید فورا انجام دهد و لازم نیست نماز را دوباره بخواند.
1256 – اگر شک دارد مثلا دو سجده سهو بر او واجب شده یا نه , لازم نیست بجا آورد.
1257 – کسى که شک دارد مثلا دو سجده سهو بر او واجب شده یا چهار تا , اگر دو سجده بنماید کافى است .
1258 – اگر بداند یکى از دو سجده سهو را بجا نیاورده و تدارک ممکن نباشد باید دو سجده سهو بجا آورد و اگر بداند سهوا سه سجده کرده , احتیاط واجب آن است که دوباره دو سجده سهو بنماید.
( ).

دستور سجده سهو

1259 – دستور سجده سهو این است که بعد از سلام نماز فورا نیت سجده سهو کند و پیشانى را بنابر احتیاط لازم بر چیزى که سجده بر آن صحیح است بگذارد و احتیاط مستحب آن است که در آن ذکر بگوید بهتر آن است که بگوید : بسم اللّه و باللّه السلام علیک ایها النبی ورحمه اللّه وبرکاته بعد باید بنشیند و دوباره به سجده رود و ذکرى را که گفته شد بگوید و بنشیند و بعد از تشهد بگوید : السلام علیکم و اولى این است و رحمه اللّه وبرکاته را اضافه کند.
( ).

قضاى سجده و تشهد فراموش شده

1260 – سجده و تشهدى را که انسان فراموش کرده و بعد از نماز , قضاى آن را بجا مى آورد , باید تمام شرایط نماز مانند پاک بودن بدن و لباس و رو به قبله بودن و شرطهاى دیگر را داشته باشد.
1261 – اگر سجده را چند دفعه فراموش کند , مثلا یک سجده از رکعت اول و یک سجده از رکعت دوم فراموش نماید , باید بعد از نماز قضاى هر دو را بجا آورد و بهتر آن است احتیاطا براى فراموشى هر کدام دو سجده سهو بجا آورد.
1262 – اگر یک سجده و تشهد را فراموش کند , احتیاطا براى فراموشى هر کدام دو سجده سهو بجا آورد.
1263 – اگر دو سجده از دو رکعت فراموش نماید لازم نیست هنگام قضا مراعات ترتیب نماید.
1264 – اگر بین سلام نماز و قضاى سجده کارى کند که اگر عمدا یا سهوا در نماز اتفاق بیفتد نماز باطل مى شود , مثلا پشت به قبله نماید , احتیاط مستحب آن است که بعد از قضاى سجده دوباره نماز را بخواند.
1265 – اگر بعد از سلام نماز یادش بیاید که یک سجده یا تشهد را از رکعت آخر فراموش کرده , باید برگشته و نماز را تمام نموده و بنابر احتیاط واجب دو سجده سهو براى سلام بیجا بجا آورد.
1266 – اگر بین سلام نماز و قضاى سجده کارى کند که براى آن سجده سهو واجب مى شود , مثل آنکه سهوا حرف بزند , بنابر احتیاط واجب باید اول سجده را قضا کند و بعد دو سجده سهو بنماید.
1267 – اگر نداند که در نماز سجده را فراموش کرده یا تشهد را باید سجده را قضا نماید و دو سجده سهو بجا آورد , و احتیاط مستحب آن است که تشهد را نیز قضا نماید.
1268 – اگر شک دارد که سجده یا تشهد را فراموش کرده یا نه واجب نیست قضا یا سجده سهو نماید.
1269 – اگر بداند سجده را فراموش کرده و شک کند که پیش از رکوع رکعت بعد یادش آمده و بجا آورده یا نه , احتیاط مستحب آن است که آن را قضا نماید.
1270 – کسى که باید سجده را قضا نماید , اگر براى کارى سجده سهو بر او واجب شود , باید بنابر احتیاط بعد از نماز اول سجده را قضا نماید , بعد سجده سهو را بجا آورد.
1271 – اگر شک دارد که بعد از نماز قضاى سجده فراموش شده را بجا آورده یا نه , چنانچه وقت نماز نگذشته , باید سجده را قضا نماید بلکه اگر وقت نماز هم گذشته باشد بنابر احتیاط واجب باید آن را قضا کند.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

فتوای امام خامنه ای درباره روزه ماه رمضان در شرایط کرونا

پرسش و پاسخ به شرح زیر است: سؤال: در شرایط کنونی که بیماری کرونا شیوع پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *