خانه » مقالات » نظامی » سردار شامی کیست ؟

سردار شامی کیست ؟

سردار قاآنی تا سال ۶۶ فرمانده تیپ امام رضا بود که پس از آن فرماندهی لشکر ۵ نصر را برعهده گرفت. وی برای مدتی نیز معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه بود که پس از ترور سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران شد. سردار قاآنی به دلیل تسلطش بر مسایل کشورهای منطقه سوریه، لبنان و اسرائیل در بین هم رزمان و دوستان خود به «سردار شامی» شهرت دارد.

ماجرای جانبازی سردار قاآنی


علیرضا دلبریان از غواصان و خط شکنان دوران هشت سال دفاع‌مقدس روایت می‌کند: در دوران دفاع مقدس یک روز صبح با صدای آقای قاآنی ازخواب بیدار شدم. سریع بلند شدم و روی تختم نشستم. در حالی که یک دستش بسته وبه گردن آویزان بود، با دست دیگرش یک ویلچر نزدیک تخت آورده بود.

گفت: «پاشو بشین روی ویلچر برادر دلبریان!» با آنکه هنوز سیر خواب نبودم، اما خیلی سریع وبدون هیچ سئوالی گفتم: «چشم» و نشستم. با ویلچر من را به گوشه اتاق جلوی شیرآب روشویی برد. گفت: «یک آبی بزن به صورتت.» هم از این که فرمانده لشکر من را جابجا می‌کرد خجالت می‌کشیدم هم حرف‌هایش را به عنوان یک دستور، نمی‌توانستم نادیده بگیرم.

دست وصورتم را شستم. خیلی سریع من را با ویلچربرد به اتاق خودش. توی اتاق چشمم به «بابا نظر» (سردار شهید محمدحسن نظرنژاد) افتاد. بابا نظرشلوار بسیجی و کت معمولی تنش بود. بعد از سلام و چاق سلامتی، بابا نظر گفت: «بیایین بخورین که سرد می‌شه. «یک قابلمه کله پاچه آورده بود بیمارستان برای صبحانه.»


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

سلاح کشنده ارتش که کابوس دشمنان ایران شده است

سلاح های انفرادی یک نیاز همیشگی نیروهای زمینی بوده و به همین خاطر توسعه انواع سلاح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *