خانه » رساله » نماز عید فطر و قربان ( آیت الله سیستانی )

نماز عید فطر و قربان ( آیت الله سیستانی )

1525 – نماز عید فطر و قربان در زمان حضور امام علیه السلام واجب است و باید با جماعت خوانده شود.
و در زمان ما که امام علیه السلام غایب است مستحب مى باشد , و مى شود آن را با جماعت یا فرادى خواند.
1526 – وقت نماز عید فطر و قربان از اول آفتاب روز عید تا ظهر است .
1527 – مستحب است نماز عید قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخوانند , و درعید فطر مستحب است , بعد از بلند شدن آفتاب افطار کنند و زکاه فطره را هم بدهند , بعد نماز عید را بخوانند.
1528 – نماز عید فطر و قربان دو رکعت است که در رکعت اول بعد از خواندن حمد و سوره بهتر آن است که پنج تکبیر بگوید , و میان هر دو تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از تکبیر پنجم تکبیر دیگرى بگوید و به رکوع رود و دو سجده بجا آورد و برخیزد و در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید و میان هر دو تکبیر یک قنوت بخواند , و بعد از تکبیر چهارم تکبیر دیگرى بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده کند و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.
1529 – در قنوت نماز عید فطر و قربان هر دعا و ذکرى بخوانند کافى است .
ولى بهتر است این دعا را بخوانند : اللهم اهل الکبریاء والعظمه واهل العفو والرحمه واهل التقوى والمغفره اسالک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا ولمحمد صلى اللّه علیه وآله ذخرا وشرفا وکرامه ومزیدا ان تصلی على محمد وآل محمد وان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا وآل محمد وان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا وآل محمد صلواتک علیه وعلیهم اللهم انی اسالک خیر ما سالک به عبادک الصالحون واعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون .
1530 – در زمان غایب بودن امام علیه السلام اگر نماز عید فطر و قربان به جماعت خوانده شود احتیاط لازم آن است که بعد از آن دو خطبه بخواند و بهتر است که در خطبه عید فطر احکام زکاه فطره و در خطبه عید قربان احکام قربانى را بگوید.
1531 – نماز عید سوره مخصوصى ندارد , ولى بهتر است که در رکعت اول آن , سوره شمس سوره 91 و در رکعت دوم سوره غاشیه سوره 88 را بخوانند – یا در رکعت اول سوره سبح اسم سوره 87 و در رکعت دوم سوره شمس را بخوانند.
1532 – مستحب است نماز عید را در صحرا بخوانند ولى در مکه مستحب است در مسجد الحرام خوانده شود.
1533 – مستحب است پیاده و پا برهنه و با وقار به نماز عید بروند و پیش از نماز غسل کنند و عمامه سفید بر سر بگذارند.
1534 – مستحب است در نماز عید بر زمین سجده کنند و در حال گفتن تکبیرها دستها را بلند کنند و کسى که نماز عید مى خواند , اگر امام جماعت است , یا فرادى نماز مى خواند , نماز را بلند بخواند.
1535 – بعد از نماز مغرب و عشاى شب عید فطر و بعد از نماز صبح و بعد از نماز عید فطر مستحب است این تکبیرها را بگوید : اللّه اکبر , اللّه اکبر لا اله الا اللّه , واللّه اکبر , اللّه اکبر وللّه الحمد , اللّه اکبر , على ما هدانا .
1536 – مستحب است انسان در عید قربان بعد از ده نماز که اول آنها نماز ظهر روز عید و آخر آنها نماز صبح روز دوازدهم است تکبیرهایى را که در مساله پیش گفته شد بگوید و بعد از آن بگوید : اللّه اکبر على ما رزقنا من بهمیه الانعام والحمد للّه على ما ابلانا ولى اگر عید قربان را در منى باشد مستحب است بعد از پانزده نماز که اول آنها نماز ظهر روز عید و آخر آنها نماز صبح روز سیزدهم ذى حجه است , این تکبیرها را بگوید.
1537 – احتیاط مستحب آن است که زنها از رفتن به نماز عید خوددارى کنند ولى احتیاط براى زنهاى پیر نیست .
1538 – در نماز عید هم مثل نمازهاى دیگر , ماموم باید غیر از حمد و سوره چیزهاى دیگر نماز را خودش بخواند.
1539 – اگر ماموم موقعى برسد که امام مقدارى از تکبیرها را گفته بعد از آن که امام به رکوع رفت , باید آنچه از تکبیرها و قنوت ها را که با امام نگفته خودش بگوید , و اگر در هر قنوت یک سبحان اللّه یا یک الحمد للّه بگوید کافى است .
1540 – اگر در نماز عید موقعى برسد که امام در رکوع است مى تواند نیت کند و تکبیر اول نماز را بگوید و به رکوع رود.
1541 – اگر در نماز عید یک سجده را فراموش کند لازم است که بعد از نماز آن را بجا آورد , و هم چنین اگر کارى که براى آن در نماز یومیه سجده سهو لازم است پیش آید لازم است دو سجده سهو بنماید.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

فتوای امام خامنه ای درباره روزه ماه رمضان در شرایط کرونا

پرسش و پاسخ به شرح زیر است: سؤال: در شرایط کنونی که بیماری کرونا شیوع پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *