خانه » دسته‌بندی نشده » پاسخ سید حسن نصرالله به شایعات درباره حضور ایران در سوریه

پاسخ سید حسن نصرالله به شایعات درباره حضور ایران در سوریه

فارس/ دبیر کل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه حرف‌وحدیث‌ها در مورد وجود نزاع و درگیری بین ایران و روسیه در سوریه صحت ندارد، گفت: ایران به دنبال جنگ نفوذ قدرت در این کشور نبوده است؛ نه با روسیه و نه با دیگران.

دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت چهارمین سالروز شهادت مصطفی بدرالدین، فرمانده حزب‌الله، به مسائل منطقه پرداخت.

مهمترین بخش اظهارات سید حسن نصرالله به شرح زیر است:
* شایعاتی که در خصوص اختلاف نظر روسیه و ایران در سوریه منتشر می شود، به هیچ عنوان صحت ندارد.
* ایران وارد نبرد نفوذ در سوریه با هیچ طرفی نمی شود، نه با روسیه و نه با هیچ کشور دیگر.
* هدف ایران در سوریه جلوگیری از قرار گرفتن این کشور زیر سلطه استکبار آمریکا و اسرائیل است.
* ایران به هیچ عنوان در امور سوریه دخالت نمی کند.
* هدف ایران حفظ هویت سوریه و دفاع از استقلال و اراده مستقل این کشور است و اینکه سوریه به دست آمریکا و اسرائیل نیافتد.
* تصمیم ایران برای ایستادن در کنار مسئولان سوریه و حمایت از تصمیمات آن و حفظ ثبات این کشور در مقابله با طرح های سلطه جویانه قاطع بوده است.
* ادعاهایی که در خصوص پشت کردن متحدان سوریه به این کشور مطرح می شود تنها وهم و خیال و ادعاست و هیچ اصل و اساسی ندارد.

مشروح سخنان دبیرکل حزب الله لبنان را در ادامه بخوانید:
سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود سالروز ضربه خوردن امیرالمؤمنین علی (ع) به دست یکی از خوارج (ابن ملجم مرادی) را به مسلمانان و شیعیان تسلیت گفت. سید حسن همچنین روز جهانی پرستار را به همه پرستاران لبنان تبریک و تهنیت گفت.

سید حسن گفت: «این حادثه همچنان دارای پند و عبرت است. امام علی با قدرت در برابر اولین پدیده خطرناک تکفیری در جهان اسلام ایستاد. این گروه خیلی از مردم را به خاطر کمترین شبه کشته و جنایت‌های زیادی مرتکب شده است. مقابله با این گروه نیازمند رهبری بزرگ بود تا در برابر آن‌ها بیستد. این پدیده در سال‌های اخیر دوباره برگشت و تفکر تکفیری دیروز در کابل بیمارستان زنان و زایمان را هدف قرار داد».

او سالروز شهادت سید مصطفی بدرالدین را به خانواده این شهید مقاومت به ویژه مادر، همسر و دختران وی تبریک و تسلیت گفت.

سید حسن نصرالله گفت که پیشتر در مورد صفات شخصی شهید ذوالفقار صحبت کرده است ولی امروز قصد دارد به آن دسته از ویژگی‌های شخصیتی او بپردازد که همه در جنبش مقاومت اسلامی به این ویژگی‌ها نیاز دارند.

سید حسن گفت که شهید بدرالدین دارای روحیه قوی و بالایی داشت و این مسئله باعث مقاومت، ثبات و همبستگی و توانایی تفکر شد. او گفت: «هنگامی که روحیه انسان پایین یا ضعیف یا در برابر حوادث مضطرب باشد، این مسئله باعث فروپاشی و ناتوانی وی در مدیریت و رهبری خواهد شد و پیامدهای خطرناکی برای این گونه افراد خواهد داشت».

او به نقش سید ذوالفقار در جنگ «حرب نسان) (معروف به جنگ خوشه های خشم در فلسطین اشغالی) اشاره کرد و گفت که شهید بدرالدین در این جنگ (۱۹۹۶) فرمانده نظامی کل مقاومت لبنان بود و نقش بزرگی در این جنگ (۱۶ روزه) داشت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که مهمترین نقش شهید بدرالدین در سوریه بود. چرا که جنگ در سوریه نه قانون اساسی و … بوده بلکه مشکل سوریه این بود که این کشور خارج از هیمنه غرب و آمریکا بود.

سید حسن گفت: «ر سال ۲۰۱۱ و در بحبوحه سوء استفاده خطرناک از بهار عربی، آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها طرح و نقشه داشتند. ترکیه، قطر و کشورهای عربی و اسلامی و اروپایی از این طرح حمایت کردند. این طرح همان طرح سیطره هیمنه بر سوریه بود.».

او ادامه داد: «از نظر آن‌ها تا زمانی که بشار اسدمواضع خود را [بر اساس خواسته های آن‌ها] تغییر دهد، مشکلی نداشت که در رأس قدرت باشد. مشکل سوریه شخصی و ترکیبی و نظام سیاسی نبود بلکه سوریه خارج از سیطره آمریکا در منطقه بود؛ چرا که نفت و گاز و حاکمیت سیاسی [مستقل] داشت».

او با بیان اینکه سوریه کشور ضعیف یا فقیری و حاشیه‌ای نبود بلکه سوریه در مرکز جهان عرب جای دارد. هردف این بود که سوریه به زیر هیمنه و سلطه آمریکا برود. اسرائیل را به رسمیت بشناسد و قدس و فلسطین را کنار بگذارد.

سید حسن نصرالله گفت که این فهم و درک ما و برادران ما در ایران از شرایط سوریه و هدف از ایجاد «جنگ جهانی علیه سوریه» بود.

وی اظهار داشت که سوریه حاضر به تسلیم در برابر فشارهای استکبار جهانی و غرب نشد و از این‌رو،قدرت‌های استکباری و ادوات آن‌ها در منطقه و جهان خواستند، آن را به زانو درآوردند.

سید حسن گفت با درک این شرایط، ما در حزب‌الله تصمیم گرفتیم که برای کمک به دولت سوریه برای مقابله با نقشه استکبار و آمریکا، به این کشور برویم. با این حال می‌دانستیم که این تصمیم ما چه تبعاتی خواهد داشت.

سید حسن در چرایی این تصمیم حزب‌الله گفت که میزان و حجم خطرات (نرفتن به سوریه) به گونه‌ای بود که فلسطین، لبنان، سوریه و مسائل حق در منطقه را تهدید می‌کرد و این مسائل باعث شد که ما به فکر رفتنبه سوریه بیفتیم.

دبیرکل حزب‌الله گفت که شهید بدرالدین با توجه به این ارزیابی و درک شرایط و خطرات پیرامون به همراه نیروهای حزب‌الله به سوریه رفت و دوشادوش شهید سردار حاج قاسم سلیمانی علیه تکفیری‌ها و خنثی‌سازی نقشه استکبار آمریکا جنگید.

سید حسن گفت که سوریه با رشادت‌های محور مقاومت و نیروهایش تا به امروز در برابر حملات ایستاده و هم‌اکنون به رغم فشار جنگ روانی و محاصره چند ساله، در مصاف سیاسی نیز موفق بوده است.

او گفت: «کسانی که دست به محاصره ایران و سوریه و ونزوئلا غزه و یمن زده‌اند همان کسانی هستند که امروز از چالش‌ها و پیامدهای به وجود آمده از شیوع کرونا رنج می‌برند».

سید حسن نصرالله گفت که حرف‌وحدیث‌ها در مورد وجود نزاع و درگیری بین ایران و روسیه در سوریه صحت ندارد؛ چرا که ایران به دنبال جنگ نفوذ قدرت در این کشور نبوده است؛ نه با روسیه و نه با دیگران.

سید حسن نصرالله مداخله ایران در امور سوریه را رد کرد و گفت که ایران به هیچ وجه به دنبال مداخله در امور داخلی سوریه نبوده بلکه به دنبال این بوده که دمشق در برابر طرح هیمنه آمریکا سرپا بیستد.

او حضور نیروهای ایرانی در سوریه در مقطع کنونی را تکذیب کرد و گفت که ایران فقط حضور مستشاری در سوریه داشت و گفت که شماری از این مستشاران به دلیل کمک به ارتش سوریه در خطوط مقدم جبهه به فیض شهادت نائل شده‌اند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که رژیم اسرائیل در جنگ سوریه بر روی گروه‌های تکفیری و تروریستی حساب باز کرده بود. با این حال این رژیم و گروه‌های مورد حمایت صهیونیست‌ها در سوریه شکست خوردند و هم‌اکنون متوجه خطرات جدید علیه خود شده‌اند.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه رژیم صهیونیستی از تحولات سوریه ترسیده است، اظهار داشت که همین نگرانی و ترس باعث شده ست که دست به ماجراجویی حساب نشده‌ای در سوریه بزند.

سید حسن نصرالله اظهارات نفتالی بنت، وزیر جنگ اسرائیل را «نادان» خواند و گفت که این وزیر نادان وعده خروج نیروهای ایران از سوریه را تا پایان سال میلادی جاری وعده داده است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار داشت که رژیم صهیونیستی خود و شهروندان خود را فریب می‌دهد و این چنین وانمود می‌کند که در سوریه پیروز شده است و ایران در حال خروج از این کشور است.

او اظهارات نفتالی بنت را کذب و و تلاشی برای انحراف افکار عمومی دانست و گفت که صهیونیست‌ها نمی‌توانند به حضور مستشاری ایران و نیروهای حزب‌الله در سوریه پایان دهند؛ چرا که حضور در سوریه تصمیم رهبران سوریه بوده و حضور این نیروها بنا به درخواست دمشق بوده است.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود، در باره حضور نظامی ایران و ادعای رژیم صهیونیستی در این باره گفت که مشاوران ایرانی در سوریه نظامی نیستند. در نتیجه اسرائیل با حملات خود در سوریه، خود را وارد یک جنگ خیالی کرده است.

او گفت: «سوریه نیازی به آمدن نیروهای ایرانی نداشت و برخی از نیروهای ایران فقط به مدت دو ماه در نبرد حلب حضور داشتند».

دبیرکل حز‌ب‌الله لبنان در مورد خروج نیروهای مقاومت از برخی مناطق نیز اظهار داشت که بعد از فیصله دادن به نبردها در جبهه‌ها به نفع خود، کاهش نیرو در این مناطق و جبهه‌ها با هماهنگی ارتش سوریه انجام می‌شود.

او در مورد ادعاهای مقامات صهیونیست مبنی بر اینکه با حملات هوایی در سوریه پیروزی نصیبشان شده، اظهار داشت که بر خلاف این ادعاها و دستاوردهای تل‌آویو، این محور مقاومت است که پیروز شده است.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه رژیم اشغالگر قدس به عمد به دنبال گمراه کردن افکار عمومی و دروغ گفتن در باره «دستاوردهای ادعایی» خود در سوریه است، به ساکنان فلسطین اشغالی و اسرائیلی‌ها توصیه کرد که به دروغ و ادعاهای رهبرانشان گوش ندهند؛ چرا که این امکان است که آن‌ها مرتکب حماقتی شده و منجر به انفجار اوضاع در منطقه شود.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت که ادعای اسرائیل در خصوص هدفش از اخراج نیروهای ایرانی (اسرئیل مدعی است ایران در سوریه نیروی نظامی دارد)، محقق نشدنی و محال است.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به اوضاع داخلی لبنان پرداخت و گفت که برخی از لبنانی‌ها باید در نحوه ارتباط با دولت سوریه بازنگری کنند؛ چرا که این مسئله اول از همه به مصلحت آن‌هاست.

او به تصمیم دولت حسان دیاب برای قرض گرفتن از صندوق بین‌المللی پول نیز اشاره کرد و گفت که حزب‌الله به رغم تحفظات و احتیاط‌هایی که در این مسئله دارد، نمی‌خواهد اوضاع را برای دولت پیچیده کند.

او با ابیان اینکه بهترین کار این است که در لبنان به احیا بخش‌های زراعی و صنعتی پرداخته شود، اظهار داشت که بازارهای عربی پیش‌روی لبنان است و برای رسیدن به این بازارها باید از سوریه عبور کرد و به عراق رسید.

سید حسن نصرالله وجود قاچاق در لبنان را یکی از مشکلات این کشور دانست و گفت که لبنان به تنهایی قادر به نمی‌تواند این معضل را حل کند.

او گفت که ارتش لبنان به تنهایی قادر به جلوگیری از قاچاق کالا نیست و برای منع قاچاق باید باید همکاری دوجانبه وجود داشته باشد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در مورد استقرار نیروهای بین‌المللی در مرز لبنان با سوریه نیز گفت که یکی از اهداف جنگ 2006 اسرائیل علیه مقاومت، تحقق این مسئله بود و نمی توان حضور این نیروها را قبول کرد.

سید حسن نصرالله هشدار داد اگر در مورد روابط سیاسی و به تبع آن روابط اقتصادی با سوریه بازنگری نشوند، احتمال فروپاشی در لبنان هست.

او گفت که دولت سوریه آماده بازنگری در روابط با لبنان است و مسئولیت تاخیر در این بازنگری و طولانی‌کردن آن، بر عهده لبنانی‌هاست.

سید حسن نصرالله در پایان سخنان خود از همه مردم خواست به توصیه‌ها و مقررات مربوط به مقابله با شیوع کرونا، عمل کنند.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

پیام قدردانی سرلشکر سلامی از امام خامنه ای

بسم الله الرحمن الرحیمو من النصر الا من عندالله العزیز الحکیم محضر مبارک رهبر عظیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *