خانه » رساله » احکام مسجد ( آیت الله سیستانی )

احکام مسجد ( آیت الله سیستانی )

909 – نجس کردن زمین و سقف و بام و طرف داخل دیوار مسجد حرام است و هر کس بفهمد که نجس شده است باید فورا نجاست آن را برطرف کند و احتیاط مستحب آن است که طرف بیرون دیوار مسجد را هم نجس نکنند , و اگر نجس شود برطرف کردن آن لازم نیست , ولى اگر نجس کردن طرف بیرون دیوار موجب هتک مسجد باشد البته حرام است , و برطرف کردن آن مقدارى که رافع هتک باشد لازم است .
910 – اگر نتواند مسجد را تطهیر نماید یا کمک لازم داشته باشد و پیدا نکند تطهیر مسجد بر او واجب نیست , ولى چنانچه بداند که اگر به دیگرى اطلاع دهد این کار انجام مى گیرد , باید به او اطلاع دهد.
911 – اگر جایى از مسجد نجس شود که تطهیر آن بدون کندن یا خراب کردن او ممکن نیست باید آنجا را بکنند یا خراب نمایند در صورتى که کندن یا خراب کردن جزیى باشد , یا آنکه رفع هتک متوقف بر کندن یا خراب کردن کلى باشد , و الا خراب کردن , محل اشکال است و پر کردن جایى که کنده اند و ساختن جایى که خراب کرده اند واجب نیست , ولى اگر چیزى مانند آجر مسجد نجس شود , در صورتى که ممکن باشد , باید بعد از آب کشیدن , به جاى اولش بگذارند.
912 – اگر مسجدى را غصب کنند و به جاى آن خانه و مانند آن بسازند یا به طورى خراب شود که دیگر به او مسجد نگویند , بنابر احتیاط مستحب باز هم نباید آن را نجس کرد.
ولى تطهیر آن واجب نیست .
913 – نجس کردن حرم امامان علیهم السلام حرام است , و اگر یکى از آنها نجس شود , چنانچه نجس ماندن آن بى احترامى باشد تطهیر آن واجب است , بلکه احتیاط مستحب آن است که اگر بى احترامى هم نباشد آن را تطهیر کنند.
914 – اگر حصیر مسجد نجس شود , باید آن را آب بکشند , ولى چنانچه نجاست حصیر بى احترامى به مسجد باشد , و به واسطه آب کشیدن خراب مى شود و بریدن جاى نجس بهتر باشد , باید آن را ببرند.
915 – بردن عین نجس و متنجس در مسجد اگر بى احترامى به مسجد باشد حرام است , بلکه احتیاط مستحب آن است که اگر بى احترامى هم نباشد , عین نجس را در مسجد نبرند.
916 – اگر مسجد را براى روضه خوانى چادر بزنند و فرش کنند و سیاهى بکوبند و اسباب چاى در آن ببرند , در صورتى که این کارها به مسجد ضرر نرساند و مانع نماز خواندن نشود اشکال ندارد.
917 – احتیاط واجب این است که مسجد را به طلا زینت نکنند و احتیاط مستحب آن است که به صورت چیزهایى که مثل انسان و حیوان روح دارد زینت نکنند.
918 – اگر مسجد خراب هم شود نمى توانند آن را بفروشند یا داخل ملک و جاده نمایند.
919 – فروختن در و پنجره و چیزهاى دیگر مسجد حرام است و اگر مسجد خراب شود , باید اینها را صرف تعمیر همان مسجد کنند , و چنانچه به درد آن مسجد نخورد , باید در مسجد دیگر مصرف شود , ولى اگر به درد مسجدهاى دیگر هم نخورد , مى توانند آن را بفروشند و پول آن را اگر ممکن است صرف تعمیر همان مسجد و گرنه صرف تعمیر مسجد دیگر نمایند.
920 – ساختن مسجد و تعمیر مسجدى که نزدیک به خرابى مى باشد مستحب است و اگر مسجد طورى خراب شود که تعمیر آن ممکن نباشد , مى توانند آن را خراب کنند و دوباره بسازند , بلکه مى توانند مسجدى را که خراب نشده , براى احتیاج مردم خراب کنند و بزرگتر بسازند.
921 – تمیز کردن مسجد و روشن کردن چراغ در آن مستحب است و کسى که مى خواهد مسجد برود مستحب است خود را خوشبو کند و لباس پاکیزه و قیمتى بپوشد و ته کفش خود را وارسى کند که نجاستى به آن نباشد , و موقع داخل شدن به مسجد , اول پاى راست و موقع بیرون آمدن , اول پاى چپ را بگذارد.
و همچنین مستحب است از همه زودتر به مسجد آید و از همه دیرتر بیرون رود.
922 – وقتى انسان وارد مسجد مى شود , مستحب است دو رکعت نماز به قصد تحیت و احترام مسجد بخواند , و اگر نماز واجب یا مستحب دیگرى هم بخواند کافى است .
923 – خوابیدن در مسجد , اگر انسان ناچار نباشد و صحبت کردن راجع به کارهاى دنیا و مشغول صنعت شدن و خواندن شعرى که نصیحت و مانند آن نباشد مکروه است , و نیز مکروه است آب دهان و بینى و اخلاط سینه را در مسجد بیندازد , بلکه در بعضى موارد حرام است , و نیز مکروه است گمشده اى را طلب کند و صداى خود را بلند کند , بلى بلند کردن صدا براى اذان مانعى ندارد.
924 – راه دادن دیوانه به مسجد مکروه است و همچنین است راه دادن بچه اگر موجب زحمت نمازگزاران شود و یا اینکه احتمال رود مسجد را نجس کند و در غیر این دو صورت مانعى از راه دادن بچه به مسجد نیست , و کسى که پیاز و سیر و مانند اینها خورده که بوى دهانش مردم را اذیت مى کند مکروه است به مسجد برود.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

فتوای امام خامنه ای درباره روزه ماه رمضان در شرایط کرونا

پرسش و پاسخ به شرح زیر است: سؤال: در شرایط کنونی که بیماری کرونا شیوع پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *