خانه » اخبار » امام خامنه ای بهترین کارشناس مسائل آمریکاست

امام خامنه ای بهترین کارشناس مسائل آمریکاست

«فؤاد ایزدی» عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در برنامه «بدون توقف» در پاسخ به این سؤال که «با وجود اندیشکده‌هایی که در آمریکا به طراحی ساختار و برنامه‌ریزی بلندمدت برای این کشور می‌پردازند فکر نمی‌کنید موضوع افول آمریکا بازی است که خودشان راه انداختند» گفت:

من مخالفم، چون درست است که در آمریکا اندیشکده‌های مختلفی برای طراحی و برنامه‌ریزی آینده وجود دارد، ولی آن‌ها هم گاف می‌دهند، اشتباه می‌کنند و تصمیمات غلط می‌گیرند.

مثل همین اشغال عراق، حضورشان در سوریه، لبنان، افغانستان، چند اندیشکده در زمینه خاورمیانه هم دارند، ولی نتیجه فعالیت‌شان این شکست‌هاست، اتفاقا قشر‌های حزب‌اللهی ما هم گاهی دچار این مشکل می‌شوند چیزی شنیدند با نام فراماسون فکر می‌کنند یک اتاقی است، یک سری آدم می‌نشینند ساختار طراحی می‌کنند، رئیس جمهور انتخاب می‌کنند، همه چیز را آنجا برنامه‌ریزی می‌کنند این‌ها را جدی نگیرید، در آمریکا فراماسون داریم، ولی این‌ها هم خطا می‌کنند.

دقت کنید نگاه حضرت امام (ره) به آمریکا نگاه خوبی بود اگر حضرت امام (ره) نگاهش به آمریکا این بود که این‌ها آدم‌های مخوف و برنامه‌ریزی هستند هیچ وقت نمی‌توانست انقلاب کند و بگوید آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، یعنی شناخت امام (ره) در سطحی بود که متوجه شد می‌توان آمریکا را شکست داد، حضرت آقا هم همین حالت را دارد بعضی وقت‌ها مقام معظم رهبری درباره آمریکا نکاتی مطرح می‌کنند که برای من جالب است یعنی چیزی را که من قبلا می‌دانستم، ولی تحلیل درستی از آن نداشتم با بیانات ایشان متوجه می‌شوم، ادعای من این است که بهترین کارشناس مسائل آمریکا در ایران رهبری است.

اتفاقا شهادت سردار سلیمانی یکی از شواهد افول آمریکاست، شهادت ایشان یعنی اینکه هیچ یک از ابزار‌های سنتی دولت آمریکا در منطقه غرب آسیا کار نکرده، آن‌ها مستأصل شدند و هیچ راه دیگری نداشتند غیر از اینکه این فرد را بکشند، یعنی ابزار‌های سنتی معمولی، ابزار‌های اقتصادی، فرهنگی و نفوذ سیاسی کار نکرده و با آنکه می‌دانستند این شهادت هزینه خواهد داشت، اما این کار را کردند.

معاون وزارت دفاع آمریکا در برنامه فرید ذکریا در سی ان ان اذعان کرد که اگر وزیر خارجه آمریکا فردا به بغداد سفر کند و در بغداد به او شلیک کنند کسی نمی‌تواند اعتراض کند، یعنی آمریکا حمله به مقامات ارشدش را پذیرفته، سردار سلیمانی قبلا هم شناسایی شده بود چرا حالا این کار را کردند، این نشانه افول است که غیر از ترور چاره دیگری نداشته باشید.

استفاده از گزینه نظامی را آن‌ها در ذهن دارند، در تاریخ آمریکا از زمانی که نظرسنجی علمی بوده یعنی جنگ جهانی دوم به بعد هیچ جنگی را دولت آمریکا شروع نکرده مگر اینکه افکار عمومی مردم همراه جنگ بوده باشد، پس افکار عمومی برای ما از این جهت اهمیت پیدا می‌کند، چون ما در معرض این سیاست‌های آمریکا هستیم و اگر افکار عمومی اهمیت دارد، پس گروه‌های ضد جنگ در آمریکا اهمیت پیدا می‌کنند، چون صدای ما به گوش مردم آمریکا نمی‌رسد. مثلا این پرس تی وی در آمریکا قابل دریافت نیست و ابزار‌های دیگری هم که باید استفاده شود نشده دیپلماسی عمومی ایران در آمریکا ضعیف است.

مثلا اگر بنده بروم آنجا از ایران دفاع کنم آن تأثیرگذاری را ندارد که فلان فرد و نهاد آمریکایی دفاع کند، در همین برنامه سردار سلیمانی دیدید بعضی از این گروه‌ها که در چند ماه گذشته به ایران رفت و آمد داشتند از ما بیشتر از سردار دفاع کرده و این ترور را نقد کردند. چون در زمینه افکار عمومی در آمریکا دست ما باز نیست از همه ابزار‌ها باید استفاده شود، یکی از مشکلاتی که در ۶، ۵ سال گذشته داشتیم این بوده که نگاه در حوزه سیاست خارجی تک بعدی بوده و برخی فقط از ابزار مذاکره استفاده کردند که خیلی وقت‌ها هم جواب نداده است.

در ایران خیلی از ساختار‌های موجود متأثر از ساختار‌های آمریکایی است، دوستانی که در دانشگاه علوم اجتماعی یا سیاسی می‌خوانند می‌دانند که خیلی از کتاب‌هایی که تدریس می‌شود یا ترجمه متون آمریکایی و یا متأثر از آن است، پس در حوزه‌های فکری و فرهنگی جامعه ما متأثر از آمریکاست، در واقع با وجود اینکه خودشان به این افول اذعان دارند ما رفتیم کتاب‌های آن‌ها را ترجمه کردیم، اما این مشکل داخلی ماست و بعد هم رفتیم کتاب‌هایی را ترجمه کردیم که سلطه آمریکا را تبیین می‌کند.

یعنی کتاب‌های انتقادی گروه‌های ضد جنگ را هم ترجمه نکردیم، پس حضور آمریکایی‌ها با اینکه رسما چهل سال پیش در ایران متوقف شده، اما حضور فکری و فرهنگی‌شان ادامه پیدا کرده و به همین دلیل مطالعه آمریکا اهمیت پیدا می‌کند، در مواردی که سرشان به سنگ می‌خورد آن‌ها را هم باید بفهمیم، چون ساختار محیط‌های دانشگاهی و غیر دانشگاهی ما اصالتا آمریکایی است، اگر از ضعف‌های آمریکا با خبر باشیم همان تجربیات اشتباه را دوباره در داخل کشور تکرار نمی‌کنیم.

اگر این را متوجه شویم آن وقت شناخت آمریکا برای ما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و در این بحث‌هایی که داشتیم مثل تقابل ایران و آمریکا اگر تصمیم بگیریم که می‌خواهیم با آمریکا دوست شویم اینجا هم نیاز به شناخت داریم، یک مشکلی که داریم این است که آمریکا در کشور ما خیلی شناخته شده نیست. یکی از دلائلی که توضیح افول آمریکا برای مخاطب ایرانی سخت می‌شود این است که آمریکا را محلی می‌دانند که قرار است الگوی ما باشد لذا نمی‌توانند قبول کنند ساختار قدرت این کشور در حال افول است، از این جهت است که بحث مطالعات آمریکا باید ارتقاء پیدا کند.

در غیر این صورت مخاطب ایرانی فرد آگاهی نسبت به وضعیت دنیا نمی‌شود، چون این مخاطب ممکن است با بی‌اعتمادی نسبت به رسانه‌های داخلی به سراغ رسانه‌های خارجی برود که آن‌ها هم به دنبال برجسته کردن مشکلات اروپا و آمریکا نیستند، در این میان مثلا کشور‌های عربی به دلیل تعداد بیشتر جمعیت و جغرافیای این زبان تعداد کانال‌های بیشتری در اختیار داشته و از این جهت یک فرد تحصیل‌کرده عرب‌زبان دانشش نسبت به دنیا بیشتر از یک تحصیلکرده ایرانی است، جمعیتی که دانش بین‌المللی‌اش ضعیف است قابلیت مدیریت فکر پیدا نمی‌کند، پس هر چقدر دانش بین‌المللی مردم بیشتر باشد به نفع جمهوری اسلامی است.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

نگرانی سردار جلالی از کاهش جمعیت کشور

ایسنا/ رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه زنگ خطر کاهش نرخ موالید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *