خانه » کوتاه و خواندنی » توصیه های میرزا جواد آقا ملکی تبریزی برای شبهای قدر

توصیه های میرزا جواد آقا ملکی تبریزی برای شبهای قدر

میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در کتاب “المراقبات” خود ضمن بیان بخشی از فضائل و ویژگی‌های معنوی شب قدر، توصیه‌هایی در پاسداشت این شب ارائه می‌دهند. در ادامه، قسمت‌هایی از مراقبت شب قدر مبتنی بر این کتاب را می‌خوانید.

درک فضیلت شب قدر

از امور مهم در ماه رمضان شب قدر است. شبى که از هزار ماه بهتر است. روایاتى داریم مبنى بر این که از هزار ماه جهاد بهتر، و از سلطنت هزار ماه بهتر، و عبادت آن بهتر از عبادت هزار ماه مى‌باشد. و خلاصه، شب شریفى است که روزى بندگان، اجلهاى آنان و سایر امور مردم از خوب و بد در آن مقدّر مى‌شود. شبى که قرآن در آن نازل شد. شبى که به نص قرآن مبارک است. در روایات اهل بیت آمده است: فرشتگان در شب قدر فرود آمده و در زمین پخش مى‌شوند، بر مجالس مؤمنین گذشته، بر آنان سلام مى‌کنند و براى دعاهاى آنها «آمین» مى‌گویند، تا آنگاه که سپیده دم طلوع کند.

و در این شب دعاى کسى رد نمى‌شود مگر دعاى عاق والدین، قطع کننده رحم نزدیک، کسى که شراب بنوشد و کسى که دشمنى مؤمنى در دلش باشد.

سزاوار است کسى که دین و نص روشن قرآن و روایات پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم و آل معصوم او علیهم السلام را قبول دارد، تمام سعى خود را جهت آمادگى براى اعمال این شب بکار گیرد. از کارهایى که در طول سال مى‌تواند انجام دهد، دعا جهت توفیق در این شب است و اینکه بتواند در این شب، محبوب‌ترین و پسندیده‌ترین کارها نزد خدا را انجام داده و خداوند این شب را براى او بهتر از هزار ماه قرار داده و اعمال این شب را باین شکل از او قبول کرده و آن را با بالاترین درجات براى او ثبت و تا روز دیدار او آن را بپروراند.

در این شب، نام او را در گروه مقرّبین نوشته و شناخت، محبت، نزدیکى، پناه، رضایت و خیر خود همراه با عافیتش را نصیب او کند و به گونه‌اى از او راضى شود که خشمى بعد از آن نبوده و پیامبر و امام به خصوص امام زمانش علیه‌السّلام از او راضى شده، و او را با آنان در مجلس «صدق»، نزد سلطان مقتدر جاى داده و در بذل تمام توانایى براى فرمانبردارى و به دست آوردن رضایتش، او را موفق و عاقبت او را نزدیکى و رضایتش قرار دهد.

آمادگی و مراقبت شب قدر

از کارهایى که مى‌تواند به وسیله آن تمام سعى خود را در این شب بکار گیرد، این است که در طول سال براى این شب آماده شده و مقدمات عبادت را فراهم کند؛ مثلاً مکان و لباس مناسب و عطر و صدقه‌اى را تهیه و مضامین لطیفى را براى مناجات با پروردگار و کلمات برانگیزنده‌اى را در خطاب آقایان و نگهبانان و حامیانش انتخاب کند. و میهمانان مخصوصى را که مناسب با این شب مى‌باشند، و چند فقیر را براى صدقه دادن در نظر بگیرد.

گمان مى‌کنم اگر یکى از سلاطین دنیا کسى را در روز مخصوص به میهمانى دعوت کرده و شخص بزرگى را دنبال او بفرستد و آنگونه که خداوند با تو رفتار کرده است، او نیز در دعوت خود با او مهربانى کرده و در مقابل حضور او در آن مجلس – که اعیان و اشراف و پادشاهان حضور دارند – و رعایت آداب آن، به او وعده اعطاى خلعت‌هاى گرانبها و املاک پر ارزش و وسیع و فرمانهاى حکومت و سلطنت داده و به او بگوید هر قدر در انجام کارهاى کمى که در این مجلس باید انجام دهد، دقت کند سلطان او را از عطایا و احسان خود بیشتر بهره‌مند مى‌کند، از اشتیاق حضور در این مجلس قالب تهى کرده و براى آمادگى حضور در چنین مجلسى شریف و این مقام والا تمام توان خود را بکار گرفته، در طول سال این مطلب را فراموش نکرده، در تمام حالات با جدیت به آن پرداخته و خود را براى چنین روز بزرگى آماده مى‌کند به گونه‌اى که اهل سعى و تلاش نمى‌توانند اینطور عمل کنند. و به اندازه‌اى مواظب است و دقت مى‌کند که انسان را شگفت‌زده مى‌کند. و آنگونه که باید و دوست در مقابل دوست انجام مى‌دهد ادب را رعایت مى‌کند.

ساعتى مخصوص مراقبت

ساعتى از شب را مخصوص مراقبت قرار داده، و در آن ساعت علم پروردگارش را به بدحالى او و قدرتش را بر نجات دادن او، و فضل و بخشش و کرم او را در نظر گرفته و سپس با امیدوارى، بر در بخشش و کرم او چشم دوخته و در انتظار رحمت و بخشش او باشد.

نماز وارد شده در شب قدر

* نمازى در شب قدر وارد شده که در آن یک بار حمد و هفت بار«قل هو اللّه احد»خوانده مى‌شود و بعد از پایان نماز هفتاد بار ذکر«استغفر اللّه و اتوب إلیه»گفته مى‌شود و سپس حوائج از خدا خواسته مى‌شود.
* زیارت امام حسین علیه‌السلام با بعضى از زیارتهایى که وارد شده است.
* خواندن سوره‌های که در این شبها وارد شده است؛ سوره روم، عنکبوت و دخان در شب بیست و سوم.


میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، فرزند میرزا شفیع در شهر تبریز متولد شد. تاریخ دقیق ولادت وی مشخص نیست، اما گفته شده اواخر قرن ۱۳ یا اوایل قرن ۱۴ قمری بوده است. دلیل نامگذاری او به ملکی، نسبت فامیلی با خاندان ملک‌التجار تبریزی است.

علوم صرف، نحو،‌ معانی و بیان و دروس مقدماتی دیگر را در تبریز فرا گرفت و پس از مدتی سطح را به پایان رساند و برای ادامه تحصیل به نجف سفر کرد. وی در درس‌ میرزا حسین نوری، حاج آقا رضا همدانی و آخوند خراسانی شرکت کرد اما مهم‌ترین استادش، حسینقلی همدانی بود. ملکی تبریزی مدت ۱۴ سال همیشه همراه او بود و ارادت ویژه‌ای به وی داشت.در سال ۱۳۲۱ قمری، از نجف به تبریز بازگشت و به ترویج دین پرداخت. در سال ۱۳۲۹ ق (۱۲۹۰ ش) و در ابتدای جریانات مشروطه و درگیری‌های تبریز مجبور به عزیمت به شهر قم شد و تا پایان عمر نیز در همانجا ماند.

علوم صرف، نحو،‌ معانی و بیان و دروس مقدماتی دیگر را در تبریز فرا گرفت و پس از مدتی سطح را به پایان رساند و برای ادامه تحصیل به نجف سفر کرد. وی در درس‌ میرزا حسین نوری، حاج آقا رضا همدانی و آخوند خراسانی شرکت کرد اما مهم‌ترین استادش، حسینقلی همدانی بود. ملکی تبریزی مدت ۱۴ سال همیشه همراه او بود و ارادت ویژه‌ای به وی داشت.در سال ۱۳۲۱ قمری، از نجف به تبریز بازگشت و به ترویج دین پرداخت. در سال ۱۳۲۹ ق (۱۲۹۰ ش) و در ابتدای جریانات مشروطه و درگیری‌های تبریز مجبور به عزیمت به شهر قم شد و تا پایان عمر نیز در همانجا ماند.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

دستور خودسازی علامه طباطبایی به جوان 22 ساله

درخواست دستورالعمل و برنامه برای خودسازی و خویشتن نگری در اسلام سابقه ای دیرینه دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *