خانه » ولایت » روزگاری که امام خامنه ای، مشاور نظامی بودند

روزگاری که امام خامنه ای، مشاور نظامی بودند

حضرت امام خمینی رضوان الله علیه، بعد از صدور فرمان تشکیل شورای عالی دفاع، آیت‌الله خامنه‌ای و شهید مصطفی چمران را به عنوان مشاوران عالی نظامی خود برگزیدند.‌

شورای عالی دفاع در اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۹ و پس از حمله نظامی امریکا به طبس به طور رسمی شکل گرفت. با شروع جنگ،‌ترکیب شورای عالی دفاع به این صورت بود: ابوالحسن بنی صدر(رئیس جمهور)، محمد علی رجایی(نخست وزیر)، سرهنگ جواد فکوری(وزیر دفاع)، سرتیپ ولی الله فلاحی(رئیس ستاد مشترک ارتش)، مرتضی رضایی(فرمانده سپاه پاسداران)، علی اکبر پرورش(مجلس شورای اسلامی)، حجت الاسلام محمد منتظری(مجلس شورای اسلامی)، حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی(مجلس شورای اسلامی)،‌ دکتر مصطفی چمران(مشاور امام خمینی)، آیت الله خامنه‌ای(مشاور امام خمینی). مطابق نظر امام، درغیاب آقایان خامنه‌ای و چمران، دو نفر از نمایندگان مجلس – که یکی از آن‌ها رئیس مجلس بود- در شورا شرکت می‌کرد.


بنا به روایت جماران احکام هر یک از این مشاوران به شرح زیر می‌باشد:‌

بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم
جناب حجت‌الاسلام آقای حاج سید علی خامنه‌ای ـ دامت افاضاته

برای تشکیل شورایعالی دفاع ملی بر مبنای اصل یکصد و دهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جنابعالی به عنوان مشاور از قِبَل اینجانب منصوب می‌شوید. و چون ما در وضع استثنایی در این موقع هستیم، لازم است با کمال دقت و بررسی کامل گزارش جامع و دقیق در هر هفته از رویدادهای داخلی در ادارات مختلف ارتش برای اینجانب ارسال دارید.

۲۰ اردیبهشت ۵۹
روح‌اللّه‌ الموسوی الخمینی ‌


بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر مصطفی چمران ـ ایّده اللّه‌ تعالی
برای تشکیل شورایعالی دفاع ملی بر مبنای اصل یکصد و دهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، جنابعالی به عنوان مشاور از طرف اینجانب منصوب می‌شوید. و در این موقع چون در وضع استثنایی هستیم، لازم است هر هفته با بررسی کامل و با کمال دقت رویدادهای داخلی ادارات مختلف ارتش را برای اینجانب ارسال دارید.

به تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۵۹
روح‌اللّه‌ الموسوی الخمینی‌


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

اولین بیانیه سیاسی امام خمینی (ره)

بسم الله الرحمن الرحیمقیام لله، یگانه راه اصلاح جهانقال الله تعالی: “قل انما اعظکم بواحده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *