خانه » رساله » نبش قبر ( آیت الله سیستانی )

نبش قبر ( آیت الله سیستانی )

648 – نبش قبر مسلمان , یعنى شکافتن قبر او اگر چه طفل یا دیوانه باشد حرام است , ولى اگر بدنش از بین رفته و خاک شده باشد اشکال ندارد.
649 – خراب کردن قبر امامزاده ها و شهدا و علما و صلحا اگر چه سالها بر آن گذشته و بدنشان از میان رفته باشد چون هتک محسوب مى شود حرام است .
650 – شکافتن قبر در چند مورد حرام نیست : اول آنکه میت در زمین غصبى دفن شده باشد و مالک زمین راضى نشود که در آنجا بماند.
دوم آنکه کفن یا چیز دیگرى که با میت دفن شده غصبى باشد و صاحب آن راضى نشود که در قبر بماند , و همچنین است اگر چیزى از مال خود میت که به ورثه او رسیده با او دفن شده باشد , و ورثه او راضى نشوند که آن چیز در قبر بماند , ولى اگر میت وصیت کرده باشد که دعا یا قرآن یا انگشترى را با او دفن کنند و وصیت او نافذ باشد , براى بیرون آوردن اینها نمى توانند قبر را بشکافند , و همچنین در بعضى مواردى که زمین یا کفن غصبى باشد یا اینکه چیزى غصبى با میت دفن شده باشد نمى توان قبر را نبش کرد ولى مقام را گنجایش تفصیل آن موارد نیست .
سوم آنکه شکافتن قبر موجب هتک حرمت نباشد و میت بى غسل یا بى کفن دفن شده باشد یا بفهمند غسلش باطل بوده , یا به غیر از دستور شرع کفن شده یا در قبر او را رو به قبله نگذاشته اند.
چهارم آنکه براى ثابت شدن حقى که مهمتر از نبش قبر باشد بخواهند بدن میت را ببینند.
پنجم آنکه میت را در جایى که بى احترامى به او است مثل قبرستان کفار یا جایى که کثافت و خاکروبه مى ریزند دفن کرده باشند.
ششم آنکه براى یک مطلب شرعى که اهمیت آن از شکافتن قبر بیشتر است , قبر را بشکافند مثلا بخواهند بچه زنده را از شکم زن حامله اى که دفنش کرده اند بیرون آورند.
هفتم آنکه بترسند درنده اى بدن میت را پاره کند , یا سیل او را ببرد , یا دشمن بیرون آورد.
هشتم آنکه میت وصیت کرده باشد که او را قبل از دفن به مشاهد مشرفه نقل نمایند , چنانچه نقل دادن او موجب هتک حرمتش نمى شده ولى عمدا یا از روى فراموشى در جایى دیگر دفن شده باشد مى توانند در صورتى که موجب هتک حرمتش نشود قبر او را نبش کرده و بدنش را به مشاهد مشرفه نقل دهند.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

فتوای امام خامنه ای درباره روزه ماه رمضان در شرایط کرونا

پرسش و پاسخ به شرح زیر است: سؤال: در شرایط کنونی که بیماری کرونا شیوع پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *