خانه » مقالات » تبلیغی » نگاه قرآن به تزکیه اخلاق

نگاه قرآن به تزکیه اخلاق

خداوند برای تزکیه انسان از ابزارها و روش‌هایی مانند تقدیرات، نعمت‌ها و اولیاءش استفاده می‌کند که قرآن هم یکی از ابزارهای تزکیه شدن است؛ اما چگونه و با چه روشی، قرآن به تزکیه می‌پردازد؟ قرآن مجید، به عنوان کامل‌ترین کتاب تربیتی، با روش خاص خودش به تربیت و تزکیه انسان می‌پردازد. روشی که باید در سایه انس با قرآن، آن را شناخت و با آن روش تزکیه شد؛ ولی اساساً چه ضرورتی دارد که ما به تزکیه روح بپردازیم؟ اگر این کار را نکنیم، چه می‌شود؟

یکی از مهمترین عواملی که به تزکیه روح انسان کمک می‌کند، ایمان است و برای ایمان آوردن صفای باطن لازم است؛ چیزی که هر کسی آن را ندارد. ایمان به خدا، اصل و اساس تمام خوبی‌ها است و چیزی است از جنس مهربانی. کسی که ایمان نمی‌آورد، آدم بدی است اگر چه از او بدی نبینیم.

یکی از راههای تربیت قرآنی، افزایش ایمان برای تزکیه شدن است. ولی قرآن ویژگی‌های دیگری هم برای تزکیه نفس دارد که که باید بیشتر با آن‌ها آشنا شد.

قرآن چگونه مخاطب خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟… با وجود وجدان، دیگر چه نیازی به ایمان است؟… به چه چیزهایی ایمان داشته باشیم؟… فرایند تأثیرگذاری ایمان روی تزکیه چگونه است؟


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

باطن و حقیقت ماه رمضان

هر آنچه که در عالم هستی وجود دارد، حقیقت و باطنی دارد؛ زیرا دنیا تنزّل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *