خانه » اخبار » هشدار موحدی کرمانی درباره بازگشایی عجولانه مدارس و ادارات

هشدار موحدی کرمانی درباره بازگشایی عجولانه مدارس و ادارات

آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی رئیس جامعه روحانیت مبارز در گفت وگو با فارس، ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و با اشاره به موفقیت قابل توجه این طرح گفت: لازم است از همه مسئولین به ویژه مسئولین وزارت بهداشت و درمان که با دقت کامل توانستند آمار مبتلایان به بیماری و تلفات را کنترل کنند تشکر کنیم و همچنین از همکاری سایر اقشار مردم که دستورات و تذکرات را رعایت کردند.

اما آنچه که این روزها مطرح شده و من به طور خاص لازم است ابراز نگرانی جدی در باب آن داشته باشم این است که در مورد بازگشایی مدارس و شروع به کار ادارات و نهادهای دولتی و برپایی اجتماعات قرار است تصمیم‌گیری شود. درست است که این نگرانی وجود دارد اگر این تعطیلی ها ادامه داشته باشد خساراتی در پی خواهد داشت، اما باید توجه کرد مهمترین مسئله جان مردم و صیانت از زندگی آن‌هاست.

از منظر دینی، اگر جان آدمی به خطر بیفتد حتی واجبات الهی نیز ساقط می‌شوند. در فریضه هایی مثل حج، روزه، امر به معروف و نهی از منکر و امثال اینها اگر خطر جانی وجود داشته باشد انسان مومن لازم نیست این فریضه های واجب دینی را انجام دهد و در واقع از گردن او ساقط می شوند.

در حال حاضر نیز خطر ویروس کرونا و همه‌گیری آن، مسئله‌ای است که جان مردم را به خطر انداخته و اگر خدای ناکرده در بازگشایی مدارس و ادارات و اجتماعات تصمیم عجولانه و زود هنگام یا نادرستی اتخاذ شود، این خطر بسیار بزرگ وجود دارد که جهش در آمار مبتلایان و افزایش تلفات انسانی داشته باشیم و توسعه بیماری به گونه‌ای شود که نتوانیم آن را جبران کنیم و از مدیریت ما خارج شود.

یک توصیه اخلاقی نیز به مردم عزیز و مومنین داشته باشم که این روزها همه خانه‌نشین شده‌اند و فرصت اجباری فراهم شده تا در خانه بمانند و معتقدم از این فرصت باید استفاده بهینه شود. به مطالعه علمی بپردازند یا کارهای معوق خودشان را انجام دهند. همچنین مطالب دینی و روایی و قرآنی را دنبال کنند.

در ماه شعبان هستیم که ماه رسول الله و ماه استغفار است و همه عزیزان می‌توانند به نحوی بیشتر دنبال موضوعات معنوی باشند. چنانچه غفلت‌هایی در گذشته شده جبران کنند. اگر رد مظالم و یا حق الناسی بر ذمه آنهاست به اینها بیاندیشند تا برای جبرانش عمل کنند و این فرصت می‌تواند برای ما یک تجربه ارزشمندی باشد تا هم قدر یکدیگر بیشتر بدانیم، هم قدر عافیت را و ان شاءالله برای پاکی و طهارت روحی و درونی خود نیز به اندازه پاکی جسم و ظاهر حساسیت داشته باشیم.

برای همه مبتلایان به این ویروس منحوس طلب عافیت و سلامت عاجل از درگاه خداوند داریم و برای جانباختگان، طلب مغفرت و آمرزش می‌کنیم. ان شاءالله خداوند عنایت کند و این مسئله هر چه زودتر فیصله یابد و ختم به خیر شود.


الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج به حق زینب کبری سلام الله علیها

حتما ببینید

چهار اقدام ضروری برای رونق بورس به روایت قالیباف

فارس/ رئیس مجلس تصریح کرد: باید از ظرفیت عظیم نقدینگی موجود در بازار سرمایه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *