خانه » اخبار » کرونا از علایم ظهور است ؟

کرونا از علایم ظهور است ؟

حجت الاسلام مجتبی کلباسی در اولین نشست تخصصی و هم‌اندیشی اندیشکده مهدویت و آینده‌پژوهی سازمان بسیج اساتید که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، با طرح این سؤال که آیا این ویروس و بیماری از علایم ظهور قلمداد می‌شود یا خیر، گفت: علایم ظهور دو دسته است یکسری علایم حتمی و قرب ظهور است که بنا به روایات متعدد 5 نشانه و علامت جزو علایم قطعی و قرب ظهور است.

دسته دوم علایم هم، علایم غیرحتمی و غیرمتقارب با ظهور است، یعنی هم وقوع آن حتمی نیست و ثانیاً نزدیک ظهور نیستند، به این معنی که در بستر آخرالزمان اتفاق می‌افتد.

 مقطع قبل از ظهور را ما نمی‌دانیم چند سال است. ولی ما باید در تحلیل یک حادثه این چند مورد را مدنظر قرار دهیم اول اینکه تعیین وقت به شکل‌های مختلف به هیچ وجه صورت نگیرد، وقت معین کردن برای ظهور جزو موارد قرمز است که ما نباید به آن ورود کنیم که متأسفانه بارها هم این در تاریخ اتفاق افتاده و نتیجه‌ای جز ضعف اعتقادات و ضربه زدن به اعتقادات نتیجه دیگری برای مردم نداشته است.

 قطعاً این بیماری جزو علایم حتمی ظهور نیست، جزو علایم غیرحتمی است که پیش از ظهور به معنای عام اتفاق می‌افتد.

ما در چند روایت مضمونی داریم که برخی تلاش کردند این را با بیماری کرونا تطبیق دهند و حالا ما باید ببینیم این مضامین قابل تطبیق است یا نیست.

همه ما در آرزوی ظهور هستیم و تمایل هم داریم این ظهور در همین نزدیکی اتفاق بیفتد اما جریان تاریخ و اراده الهی تابع خاص و علاقه ما نیست، بنابراین اگر ما نفی می‌کنیم یا اثبات می‌کنیم جدای این است که چه اتفاق می‌افتد.

ما روایات را بدون فقه روائی نمی‌توانیم معنا کنیم، باید مجموعه روایت، قرائن، تفصیل‌ها و توصیف‌ها را دید.

این روایات تطبیقی با بحث کرونا ندارد، البته پیشتر این حادثه حوادث سنگینی در زمین اتفاق افتاده که آنها بیشتر انطباق دارد. بیماری‌هایی که گاهاً باعث قتل‌عام میلیونی مردم می‌شده است، مثل طاعون، وبا و … در همین جنگ اول جهانی فقط در ایران یک سوم جمعیت کشور به علت بیماری از بین رفتند به گونه‌ای که حتی کسی توان دفن جنازه‌ها را نداشت. در جنگ دوم جهانی هم کشته های زیادی داشته است.

آمار تصادفات فقط در ایران چیزی حدود 27 تا 28 هزار نفر در سال است و حدود 300 هزار نفر معلول و مجروح و دچار آسیب‌های جسمی داریم آیا این بیشتر با علامت سازگار است یا فوتی‌های مسأله کرونا؟

حتما ببینید

نگرانی سردار جلالی از کاهش جمعیت کشور

ایسنا/ رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه زنگ خطر کاهش نرخ موالید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *